Vyhledat
  • Jan Juřík

THERAGUN - terapeutické využití

Pomůcka, kterou můžeme v poslední době čím dál více vidět zejména v oblasti sportovní fyzioterapie, je v USA známá již 9 let. Zakladatel a hlavním vývojářem je Dr. Jason S. Wersland, D.C., který s vývojem začal po své motocyklové nehodě (s cílem odstranění bolesti). Od té doby tato pomůcka prošla obrovským zlepšením, nyní máme k dispozici již 5. model – Theragun G3PRO, se kterým pracujeme i my v Pro-Therapy.


Theragun je ruční profesionální přístroj, který využíváme k odstranění bolesti, zvýšení rozsahu pohybu a zlepšení výkonu. Toho dosahuje díky zlepšení průtoku krve, zlepšení hojení zjizvené tkáně a zvýšení lymfatického oběhu.


Theragun funguje na principu perkusivní terapie, tedy hloubkového ošetření tkáně (dostane se až do hloubky 16 mm). Na rozdíl od vibrační terapie, kterou využívají „masážní přístroje“ jiných značek (ty se dostanou do hloubky pouze 8 mm).


Fyzikální princip perkusivní terapie vysvětlíme na vrstvách tkáně. Na povrchu těla je kůže, pod ní povrchová fascie, hluboká fascie a sval. Mezi vrstvami máme kyselinu hyaluronovou. Aplikace Theragunu zajistí prevenci / eliminaci adhezí (zajišťuje „klouzání jednotlivých vrstev proti sobě“, aniž by se k sobě tyto vrstvy „přilepily“). Dále hydratuje tkáň a zároveň stimuluje remodelaci tkáně. V místě aplikace dochází ke zvýšení lokálního metabolismu.


Kromě mechanického působení Theragunu popisujeme i ovlivnění nervového systému. Theragunem můžeme ovlivnit svalový tonus ve smyslu facilitace (nabuzení svalu, zvýšení prokrvení) a inhibice (útlum svalu, snížení napětí). Zároveň jsme schopni zvýšit propriocepci – hlubokou citlivost, která je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu a vnímání těla. Theragun je schopný i utlumit sval na principu reciproční inhibice – útlum svalu nebo svalové skupiny po předchozí stimulaci jeho antagonisty (svalu, který vykonává opačnou funkci).


Kdy se Theragun využívá:

AKTIVACE

  • Příprava na výkon (zvýšení rozsahu pohybu, zlepšení svalové koordinace, zvýšení povědomí o těle)

RE – AKTIVACE

  • Znovudosažení maximálního výkonu (podporuje proces regenerace mezi jednotlivými cviky, zvyšuje průtok krve, (re)hydratuje tkáň)

REGENERACE

  • Po aktivitě / cvičení / závodu / zápase (snížení svalové bolesti, prevence a eliminace adhezí, úleva od bolesti, snížení napětí ztuhlých svalů)

Další diagnózy, kdy Theragun pomáhá:

Patní ostruha, tenisový loket, přítomnost bolestivých bodů (Trigger Points), metatarzalgie, drobné křečové žíly, syndrom karpálního tunelu, útlak sedacího nervu, …


181 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše