Vyhledat
  • Jan Juřík

Poranění vnitřního postranního kolenního vazu

Aktualizováno: 6. 11. 2020


V rámci své profese se často setkávám s pacienty s poškozením lig. collaterale mediale (akutní nebo již staršího data), avšak ne všichni byli dostatečně poučeni o hojení vazivové tkáně, což způsobilo zbytečně delší dobu hojení.


U sportovců (zejména hokejových brankářů) je vnitřní postranní vaz (medial collateral ligament) při rozkleku výrazně zatěžován. Při jeho poranění (natažení, částečné natržení) je potřeba respektovat proces hojení tkáně (vazu). Více zatěžován není ale jen u sportovců. Při nefunkční nožní klenbě dochází k propadu klenby s následným vbočením vnitřní strany chodidla. Tato patologie má za následek vbočení kolene zejména při došlapu (genua valga) a následnou decentraci kyčelního kloubu. A právě tato funkční deformita kolene směrem dovnitř je častým důvodem nesprávného zatěžování a přetěžování kolenního kloubu.


V případě již postiženého vazu je potřeba dbát na určité zásady. Nejdříve je nutné vyšetření lékařem a zjištění diagnózy i pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk, magnetická rezonance). Ať už je vaz natažený nebo natržený, v první fázi je zásadní absolutní klidový režim (aby se měla možnost utvořit pevná jizevnatá tkáň v místě potenciální ruptury a aby se kolagenní vlákna vazu měla čas reorganizovat). Další důvod úplného odlehčení s berlemi je ten, že fyziologicky je koleno stále v mírné valgozitě (vbočení kolen), takže při každém kroku by byl tento postižený vaz namáhán.


Ideální doporučení u distenze vazu (natažení) by byl 4týdenní klid s berlemi a ortézou, poté postupná zátěž. U sportovce se ze zásady doporučuje minimálně 1-2 týdny klid s ohledem na vnímání bolesti. Kolem 3.-4. týdne se začíná s postupným zatěžováním a cvičením. Někdy je možná chůze již od 2. týdne.


U částečné ruptury vazu je nutná pevná ortéza s fixací 4 týdny. Místo poranění se vyplní granulační tkání, později jizvou. Další 2-3 týdny chůze s došlapem a postupným cvičením a po 6. týdnu plná zátěž (do zápasového režimu u profesionálních sportovců většinou návrat do 4 měsíců).


Celý proces hojení se dá uspíšit fyzikální terapií. Vhodné jsou trofotropní procedury (klidová galvanizace, aplikace terapeutického laseru). Kromě fyzikální terapie lze proces podpořit i prostředky jako Wobenzym.


Co se plné zátěže týká, to je individuální, rozhodně však ne dřív než 4 týdny od vzniku úrazu.


Spousta sportovců ani tak nepotřebují ve svém pohybovém stereotypu přední zkřížený vaz, který bývá často u nejrůznějších úrazů poškozen. Avšak vnitřní postranní vaz kolene je například pro již zmíněnou profesi hokejového brankáře zásadní - tudíž se regenerace a rehabilitace u takového úrazu nesmí zanedbat.


5 545 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše